Досить часто ветеринарний лікар під час огляду зустрічається з агресивним, нервовим і неспокійною твариною, який може покусати, подряпати, ще й на додачу обгадити свого доктора. Але не завжди це є прояв шкідливого характеру або ж агресивної тварини. Найчастіше, це може бути прояв страху у тварини.
Тварини, так само як ми, мають здатність переживати, турбуватися і сумувати, і, так само як ми, відчувають на собі вплив стресу. І наше з вами завдання – допомогти вихованцеві пережити цей стан, щоб воно пройшло без наслідків для його здоров’я. Тому, в цій статті ми з вами розглянемо що таке стрес, які його прояви, що може послужити причиною його виникнення, як його профілактувати і які можуть бути наслідки на організм тварини.
Що таке стрес?
Стрес-це стан організму на психологічному або фізіологічному рівні у відповідь на вплив навколишнього середовища. Така реакція може бути короткочасною або тривалою – і навіть перейти в хронічну стадію.
Які його прояви?
Вихованець, що знаходиться в стані нервового перенапруження, може бути:
– гіперактивним або, навпаки, дуже млявим, іноді навіть проявляти агресію
– може проявлятися рясне слиновиділення, тремтіння всього тіла
– тварина може ходити в туалет в недозволених місцях
– голосно і нав’язливо скиглити, гавкати й вити
– нав’язливе вилизування лап і вигризання кігтів
– також може проявлятися розлад шлунково-кишкового тракту у вигляді проносів
Як правило всі ці прояви зникають протягом доби або ж по закінченню огляду, коли тварину спускають зі столу і воно залишає ветеринарну клініку, тоді як тривале нервове перенапруження надовго відкладає свій відбиток на поведінку і самопочуття вихованця.
Стрес тварини під час відвідування ветеринарної клініки не несе в собі істотної небезпеки для організму тварини, і найстрашнішим що може бути після – це проноси на тлі хвилювання тварини.
Якою причиною може бути виникнення стресу під час огляду?
Найчастіше до нервового перенапруження призводять психологічні чинники, такі як страх нового місця, запахи інших тварин, знаходження на оглядовому столі, та ще й хтось мацає, міряє температуру, тисне живіт і заглядає в вухо-око-пащу -попу)) ), при заборі аналізів крові або УЗД.
З найбільш поширених причин можна виділити:
– Транспортування (поїздка в машині або транспорті), не всі собаки і коти добре переносять поїздки в транспорті, тому господареві варто подбати про максимально комфортних умовах для його вихованця
– Бажано транспортувати тварин не в спеку, не закривати його наглухо в переносці яка заповнена ковдрами, пледами і пелюшками.
– Не годувати за кілька годин до поїздки
– Добре вигуляти вихованця
– Собак брахіоцефалів бажано перевозити в машині при включеному кондиціонері
– Нове місце – при відвідуванні ветеринарної клініки тварина стикається з новими запахами, шумом, звуками інших собак і котів
– Нова людина, яка його оглядає і при цьому йому ще треба стояти спокійно.
Профілактика стресу.
– У разі перевезення тварини в перенесенні необхідно в неї покласти м’яку підстилку з її запахом або ваші особисті речі. В оточенні звичних запахів тварина буде відчувати себе спокійніше і впевненіше.
– Взяти з собою улюблену іграшку або щось смачненьке
– Використовувати спеціальні ветеринарні препарати. Це може бути як нашийник, так і спреї для обробки переноски або сумки всередині, так і краплі або таблетки для приймання всередину. Перед застосуванням обов’язково проконсультуватися з лікарем.
– Ну і найголовніше зберігати спокій господаря! Адже кішка або собака може відчути ваше занепокоєння і почати переживати і відчувати страх і тривогу.
– Не проявляти силу і не підвищувати голос на вихованця, навіть самі вихована і спокійна тварина через стрес і хвороби може перестати слухатися господаря, а це слід враховувати.
– Вибирати постійного лікаря, оскільки вашому вихованцеві буде простіше переносити процедури, якщо не доведеться кожного разу лякатися нового людини.